czwartek, 16 marca 2017

Każdy może kupić Forda w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny – mówił Henry Ford. Portal Benchmark.pl twórczo rozwinął myśl, polecając projektory do kina domowego. Do wyboru Optoma albo Optoma.

 Projektory wracają do łask, sądzi portal benchmark.pl, ponieważ za rozsądne pieniądze można uzyskać wielki ekran. Dla jakże obiektywnego portalu benchmark, synonimem projektorów do kina domowego są urządzenia marka Optoma pracujące w technologii DLP.

Pewnie machnęlibyśmy ręką na ociekający wazeliną tekst, gdyby nie zawierał kilka dobrytch stwierdzeń. Pierwsze z nich wyjaśnia, dlaczego d kina domowego potrzebujemy projektora, nie telewizora:

Obraz z projektora wyda się nam naturalniejszy niż obraz z telewizora, gdyż większość obiektów świeci światłem odbitym. Dzięki ułomności ludzkiego wzroku i dużej jasności, obiekty świecące będą z kolei tak jasne jakby to faktycznie one świeciły, a nie lampa w projektorze. Przyjmuje się, że prawdziwe kino domowe wymaga całkowicie zaciemnionej sali, dzięki czemu możemy dobrze dojrzeć szczegóły w ciemnych partiach obrazu.

Dobry projektor do kina domowego, zdaniem autora artykułu, i pod poniższymi punktami się podpisujemy, powinien:
- pracować w technologii DLP, czemu nie laserowej, jasne nie jest, chyba Optoma nie ma takich urządzeń;
- być wyposażony w korekcję obrazu Keystone; niweluje ona zniekształcenia związane z ustawieniem projektora pod kątem w stosunku do ekranu. Regulacja w pionie (najczęściej dostępna) pozwala wprowadzić poprawki przy wychyleniu projektora w górę i w dół

Opcjonalne funkcje i właściwości :
- regulacja Keystone w poziomie ułatwia ustawienie projektora z boku ekranu bez zniekształceń obrazu
- przesuwna oś optyczna zapewnia przesunięcie wyświetlanego obrazu w pionie bez konieczności ustawiania projektora pod kątem, bardziej zaawansowane modele pozwalają dodatkowo na regulację przesunięcia obrazu w poziomie
- funkcje bezprzewodowe - nie wydają się niezbędne w kinie domowym, gdy odtwarzamy filmy z nośników fizycznych lub z sieci
- zintegrowane głośniki - najlepiej oczywiście rozstawić w pokoju zestaw nagłośniający, ale czasem, szczególnie, gdy przenosimy projektor, wbudowany głośnik uratuje projekcję;
- podświetlany pilot
- zasilanie przez USB


Oglądanie filmów w kinie domowym odbywa się przeważnie w ciemnych lub zaciemnionych pomieszczeniach, dlatego w zupełności wystarczą projektory o jasności 2000-2500 ANSI. Niektórzy mają inaczej i w poprzek, dlatego oglądają filmy za dnia, wówczas niech biorą sprzęt o jasności 3000-3500 ANSI. Korzystanie z jaśniejszych projektorów nie ma sensu, chyba że ogląda się filmy w auli uniwersyteckiej za dnia.

Klasyczny projektor do domu musi, tu też się zgadzamy, musi mieć przynajmniej jedno wejście HDMI, MHL oraz D-Sub (VGA).


To naprawdę zbieg okoliczności, że projektory Optoma - odpowiednio X340 oraz H183X wygrywały w naszym rankingu projektorów do kina domowego.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza