środa, 25 września 2019

8K pod ramię z AI

Czołowi producenci telewizorów opracowali standard dla rozdzielczości 8K. Okazuje się, że treści dla tego typu odbiorników nie muszą koniecznie powstawać w 8K. Można je skalować do wyższej rozdzielczości dzięki wsparciu sztucznej inteligencji, o czym donosi "Polityka".


8K to najnowszy i najwyższy standard produkcji telewizorów oraz zestaw parametrów niezbędnych do tworzenia i dystrybucji treści o rozdzielczości przekraczającej 33 miliony pikseli. Jest to aż czterokrotnie więcej niż w technologii UHD / 4K, która obecnie dominuje na rynku.
Specyfikacja:
Rozdzielczość: 7680 x 4320 pikseli
Wejściowa liczba klatek na sekundę: 24, 30 i 60
Luminancja wyświetlacza: Ponad 600 nitów luminancji szczytowej
Kodek: HEVC
Interfejs: HDMI 2.1
"Ważniejsze jest jednak to, że już dziś można oglądać na telewizorach 8K filmy o jakości obrazu dostępnej tylko w tym standardzie. Jest to możliwe dzięki znacznie udoskonalonym algorytmom sztucznej inteligencji, zdolnej przeskalować treści nagrane w niższej rozdzielczości do rozdzielczości wyższej. To może brzmieć niewiarygodnie, jak marketingowa propaganda. Jak bowiem odtworzyć na ekranie coś, czego nie było w oryginalnym zapisie? A jednak w dużym stopniu tak to właśnie działa, a oko widzi różnicę. Dowód? Oferowane obecnie na rynku filmy w standardzie 4K. Warto wiedzieć, że w dużej mierze są to filmy nagrane nie w rozdzielczości 4K, ale niższej. 4K uzyskano dzięki studyjnej obróbce (tzw. upscaling) z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Te są doskonalone i telewizory same z czasem uczą się nowych rozwiązań, pobierając aktualizacje oprogramowania. Te nowe rozwiązania wypracowywane są na farmach serwerów o potężnej mocy obliczeniowej, które karmione są setkami tysięcy godzin nagrań różnych ujęć w różnych standardach rozdzielczości. Komputery, analizując na przykład tę samą scenę na plaży zapisaną w rozdzielczościach SD, Full HD, 4K i 8K, rozpoznają charakterystyczne wzorce, pozwalające potem odtworzyć przy skalowaniu do wyższej rozdzielczości brakujące piksele.

Dzięki temu możemy choćby, oglądając na telewizorze 8K stary serial „Czterej pancerni i pies”, dostrzec poszczególne włosy sierści Szarika tam, gdzie dotąd widzieliśmy szaroburą plamę. Nie ma w tym żadnej magii. Farmy serwerów wykonują standardowe w rozwiązaniach big data zadania związane z uczeniem maszynowym. Ze względu na coraz większą moc obliczeniową, jak i coraz większą precyzję
algorytmów nie powinno dziwić, że telewizory 8K skalują obraz skuteczniej niż modele 4K sprzed kilku lat. A wiemy, że z czasem będzie jeszcze lepiej".


Już dziś wiadomo też, że telewizory przestają być tylko "odtwarzaczami" treści nadawców, ale stają się centrami rozrywki dla domu na wzór osobistych smartfonów dla konkretnych użytkowników. A to dopiero początek, o czym pisze w tekście Szewczyk:

"Na IFA pokazywano pierwsze prototypy telewizorów z modemem 5G. To kolejny punkt zwrotny, którego nie sposób uniknąć. Olbrzymia przepustowość sieci 5G nie tylko pozwoli bezproblemowo przesyłać filmy 8K przez internet, ale też zmieni sposób dystrybucji treści. Dziś nierzadko kupujemy od dostawców kablówki całe gotowe pakiety programów, płacąc abonament także za te kanały, które nas nie interesują. 5G zrówna ten model biznesowy z ziemią. Będziemy mogli kupować przez sieć od brokerów dokładnie to, na co mamy ochotę. 5G to także szansa dla internetu rzeczy (ang. Internet of Things), czyli świata, w którym różne przedmioty są ze sobą połączone siecią. Telewizory z modemem 5G będą coraz częściej służyć za monitory różnorodnych aktywności, wyświetlając na przykład informacje o aktualnym zużyciu prądu lub gazu lub komunikaty administracji budynku o planowanym wyłączeniu wody z powodu prac remontowych. Tak jak w przypadku tradycyjnych telefonów, które wyewoluowały w wielofunkcyjne smartfony, tak i telewizory w coraz mniejszym stopniu będą służyły oglądaniu tradycyjnej telewizji".
Źródło cytatów: "Swiat w 33 milionach pikseli", Olaf Szewczyk, Polityka nr 38/2019
Źródło zdjęcia: Samsung

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz