sobota, 7 grudnia 2019

Człowiek komputerowi niepotrzebny

7 grudnia 2017 roku wydarzyło się coś, co można za dzień, w którym człowiek przestał być potrzebny komputerowi. Nie musiał go programować algorytmów, wprowadzać milionów danych.


Opracowany przez Google program AlphaZero pokonał w szachy inny program, Stockfish8.
Stockfish8 jest doświadczonym graczem, dysponującym w zasobach pamięci ludzkim doświadczeniem milionów szachistów. Potrafi obliczać 70 milionów pozycji szachowych na sekundę.
AlphaZero był przy nim uczniakiem.

Sam nauczył się szachów, grając przeciwko sobie. Wykorzystywał do tego najnowsze systemy uczące się. Na 100 rozegranych partii AlphaZero większość wygrał, zremisował tylko 28. Nie zaliczył żadnej porażki.

AlphaZero nie nauczył się niczego od ludzi!!! Wiele jego posunięć obserwatorzy uznali za niekonwencjonalne, błyskotliwe, genialne.

Nauka od podstaw aż do opanowania wyrafinowanego kunsztu zajęła programowi Google cztery godziny. Tak, nie ma w tym żadnego błędu.

Nie wydaje się, żeby systemy uczące się Google lub innej firmy zaawansowanych technologii miały zatem problem z monitoringiem miasta, w tym analizą nietypowych zachowań, z bankowością i analizą wyników badań medycznych.

Nawet cieszący się estymą i podziwem lekarze mogą zostać zdetronizowani. W końcu ich rola dzisiaj sprowadza się w większości przypadków do przepisywania leków na podstawie wyników badań.
AlphaZero lub bliźniaczy system zrobi to szybciej. Tylko obudowa systemu musi być biała. Jak kitel.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza